عباس حری(کتاب اول از مجموعه "کسانی که جامعه را می‌سازند")
عباس حری(کتاب اول از مجموعه "کسانی که جامعه را می‌سازند")

«هنوز در حال ارزیابی پدیده‌ای ظاهراً نو هستیم و به نتیجه‌ای در خور تأمل دست نیافته‌ایم که پدیده‌ای نوتر عرضه‌ می‌شود و پدیده‌ی پیشین موضوعیت خود را برای اندیشیدن و ارزیابی از دست می‌دهد. این امر به جهان سوم یا جهان اول ربطی ندارد، هر کجا مصرف حکومت کند، این شتابزدگی حضور دارد. مصرف خاص برخی جوامع نیست، تنها درجات آن متفاوت است. «اسارت در مصرف» و «سلب اندیشه» دو روی یک سکه‌اند.» دکتر عباس حری

 دکتر عباس حری 
کتاب تلاش می‌کند تا اثر تلاش‌های یکی از دانشمندان برجسته‌ی معاصر بر توسعه‌ی علمی یکی از شاخه‌های جدید دانش بشری نشان دهد. در کشاکش این بررسی است که چند و چون زوایایی که نشان‌دهنده‌ی راز و رمز موفقیت او و اساسا نگرش او به زندگی و ایران است.
استاد عباس حری ازجمله متخصصان برجسته‌ی کتابداری و اطلاع‌رسانی کشور است که نام، آثار و فعالیت‌هایش همواره با ارتقا‌ی سطح علم کتابداری و اطلاع‌رسانی در کشور همراه بوده است. سی سال تدریس در دانشگاه‌های معتبر کشور و مسئولیت‌های مختلف در عرصه‌ی آموزش، کتابداری، دانش‌نامه‌‌نویسی، تألیف و ترجمه، راهنمایی و مشاوره کارنامه‌ی حرفه‌ای او را شکل می‌بخشد. او از معلمی در روستاهای کاشمر تا دکترا در دانشگا‌ه‌های آمریکا راهی دشوار و پْرتجربه را طی کرده است. زندگی استاد بیش از هر چیزی نشان می‌دهد که موفقیت تابعی از امکانات نیست، این را زندگی او نشان می‌دهد و نه مقالات و پژوهش‌هایش. از دورترین روستاهای کشور تا بزرگ‌ترین محافل علمی جهان را پیموده و نشان داده که انسان است که می‌تواند به علم بها دهد. استاد با روش خلاق خود هم کلاس روستا و هم کلاس دانشگاه را به محملی برای محک آرا و ابراز نظر تبدیل می‌کند، به مکانی برای تجربه. علم در دیدگاه او ابزاری برای ارتقای معنویت و شأن انسان است. عمق معنا و پختگی در کلامش پیداست و در بحث، با جمله‌ای عمق معنا را ادا می‌کند. رده‌بندی اطلاعات و اطلاع‌شناسی به گفتارش ویژگی چند وجهی بودن را داده است. او می‌کوشد تا همه‌ی زوایا را ببیند. استاد آموزگاری است با همه‌ی وجود: آموزگاری که همواره درِ اتاق خود را به جویندگان علم باز نگاه داشته است. کتاب شامل بخش‌های ‌از دورترین تا دورترین، کتابداری از فن تا علم، دانش‌نامه‌ها، نشریات علمی، نظام ملی اطلاع‌رسانی، پایگاه‌های اطلاعاتی، نهادهای علمی و فرهنگی، آینده‌ی علمی ایران، گاه‌شمار زندگی، و کتاب‌شناسی آثار دکتر عباس حری است.

فهرست کتاب
دیباچه -- 7
‌از دورترین تا دورترین -- 8
کتابداری از فن تا علم -- 19
دانش‌نامه‌ها -- 23
نشریات علمی -- 37
نظام ملی اطلاع‌رسانی -- 39
پایگاه‌های اطلاعاتی -- 42
نهادهای علمی و فرهنگی -- 43
آینده‌ی علمی ایران -- 45
گاه‌شمار زندگی -- 48

کتاب‌شناسی -- 53

پدیدآورنده:

عباس حری


ويراستار:

شیوا حریری


نوبت چاپ:

نخست


شمارگان:

2500


شابک:

978-964-96341-7-3


سال:

1384


طراح:

حمید مصدق


تعداد صفحه:

128

قیمت: 22,000  ريال