کتاب بزرگسال (135)

نمایش یک نتیجه

مرتب سازی بر اساس:
 • آشنایی با ارشمیدس توسط: ۹۰,۰۰۰ ریال

  ارشمیدس یکی از سه ریاضیدان بزرگ تاریخ بود. نیوتن و گاوس دو تن دیگر هستند و همپایۀ او شمرده می‌شوند. همۀ ما داستانی را که در مورد او نقل شده است، شنیده‌ایم: از حوضچه بیرون می‌جهد و فریاد می‌زند: یافتم! همچنین لاف‌زنی او در مورد خودش که: به من مکانی برای ایستادن بدهید تا جهان را جابجا کنم. نقل قول اخیر اشاره به تکیه‌گاه اهرم و دانش او در این مورد دارد، ولی در واقع بیانگر چیزی بیش از آن است. ارشمیدس حقیقتاً جهان را تکان داد. او نگاه ما را به جهان به کلی دگرگون کرد. یونانیان باستان ریاضیات ابتدایی را متحول کردند و ارشمیدس نقشی اساسی در این تحول داشت. وی این علم را تا آستانۀ اندیشۀ مدرن ریاضی ارتقا داد، به طوری که دستاوردهای او تقریباً دو هزارسال دست‌نخورده باقی ماندند.

 • آشنایی با دانته توسط: ۸۵,۰۰۰ ریال

  افزون بر منظومۀ جاودان کمدی الهی، دانته آثار نظری مهمی در موضوعات مختلف از فن سخنوری تا فلسفۀ اخلاق و اندیشۀ سیاسی به رشتۀ تحریر درآورد. وی از سنت‌های کلاسیک به طور کامل آگاهی داشت و برای مقاصد خود از آثار نویسندگانی مانند ویرژیل، سیسرو و بوئیتیوس استفاده می‌کرد. دانش دانته و دخالت در کشمکش‌های پر جوش و خروش عصر خود، موجب نگارش رساله‌ای توسط او با عنوان سلطنت شد که یکی از مهم‌ترین آثار قرون وسطی در موضع فلسفۀ سیاسی است. در ایتالیا، دانته را در مقام «برترین شاعر» و «پدر زبان ایتالیایی» می‌شناسند.

 • آشوب النگوها توسط: ۱۲۰,۰۰۰ ریال

  «آشوب النگوها» مجموعه ی ۱۲۵ شعر عاشقانه ی مدرن است از بیست و چند کشور جهان: آلمان، اسپانیا، انگلیس، ایتالیا، ایرلند، چک، فرانسه، فنلاند، مجارستان، هند و … که به نظمی الفبایی، نظر به تاریخ تولد شاعران هر کشور، گرد هم آمده است. بیش از ۴۰ شاعر کتاب از چهره های مطرح شعر جهان و در زبان فارسی شناخته شده هستند: گوته، ریلکه، پو، پلات، قبانی، لورکا، بلیک، جویس، نرودا، هرابال، بودلر، مالارمه، رمبو، الوار، برتون، پره‌ور،…و چیزی حدود ۸۰ شاعر نیز به مخاطب معرفی می‌شوند، که در عین لذت ناب ناشی از خواندن شعر ها ، می‌تواند  مجموعه ی جامعی باشد برای هر خواننده ی علاقه‌مند به شعر جهان و هدیه‌ای مناسب برای کسانی که دوست‌شان دارید.

 • آکیرا کوروساوا (سینما گران ۲) توسط: ۳۸۰,۰۰۰ ریال

  در اوایل سال­‌های پنجاه، راشومون اهمیت سینمای ژاپن را برای غربی‌­ها آشکار می‌­کند. این فیلم شیر طلای ونیز و یک جایزه‌­ی اسکار را در هالیوود به ­طور متوالی به دست می‌­آورد. مؤلف آن، آکیرا کوروساوا، اساساً وابسته به فرهنگ کشورش و در عین حال شیفته‌­ی فرهنگ کلاسیک غرب است. او در تمام دوران حرفه­‌ای‌­اش در دل نظام استودیوهای قدرتمند ژاپن (شوچیکو، توهو)، به­ عنوان فیلمنامه‌­نویس و مخصوصاً کارگردان فعالیت می‌­کند، و از ژانری به ژانر دیگر می‌­رود: سینمای اکشن (از سوگاتا سانشیرو تا سانجورو)، حماسه­‌های تاریخی درخشان ( کاگه‌­موشا، آشوب)، فیلم‌­های نوآر (سگ ولگرد)، درام­‌های معاصر درون­‌نگرانه (زیستن)، یا اقتباس‌­هایی از نویسندگان غربی (شکسپیر، گورکی، داستایفسکی). کوروساوا فیلمسازی است که از موفقیت عمومی و نقدهای مثبت بین‌­المللی سیراب شده و امروزه هنوز به ­شکلی قابل­ ملاحظه تأثیرگذار است، برای مثال بر روی ژانر وسترن؛ کلینت ایستوود از صمیم قلب اعتراف می­کند که یوجیمبو برای او منبع الهام است.

  سینمای او فاصله‌ی میان فرهنگ فئودالی سنتی (مبتنی بر انکار فرد) و فراگیری دموکراسی را به ­دقت بررسی می‌­کند، در جهانی که در پی قدرت و افراط در ابراز خویشتن، فاسد شده است. غنای آثار او در تناقضات ژاپن مدرن نهفته است. آشتی دادن روح ژاپن سامورایی­‌ها و اومانیسم، حسن بزرگ سینمای او است که گستره­‌ی آن حقیقتاً جهانی می‌‍­باشد.

  شارل تسون، منتقد و سردبیر سابق کایه دو سینما (۲۰۰۳-۱۹۹۸)، در دانشگاه پاریس ۳ در رشته‌­ی سینما تدریس می‌­کند. او مؤلف آثاری درباره‌­ی ساتیاجیت رای، لوئیس بونوئل، سینمای سری ب و… است، و در سال ۲۰۰۷ کتاب تئاتر و سینما را با همکاری مشترک انتشارات کایه دو سینما و سرن-س­اِن­دپ (Scérén-CNDP) منتشر کرده است.

  فهرست

  پیش گفتار

  کارآموزی های قهرمان از سوگاتو سانشیرو تا رسوایی

  زیر نگاه غربی ها : از راشومون تا در اعماق

  سرحد ماجراجویی بشری: از دژ پنهان تا ریش قرمز

  هنر و آشوب: از دودسکادن تا مادادایو

  زندگی نامه در یک نگاه

  فیلم شناسی

 • آندری تارکوفسکی (سینما گران ۴) توسط: ۳۸۰,۰۰۰ ریال

  یکی از پارادوکس‌های آثار آندری تارکوفسکی این است که توامان بسیار روس و بسیار جهانی هستند. سوژه‌هایی که او بدان‌ها می‌پردازد ویژگی‌ای فرهنگی (حتا متافیزیکی) دارند که می‌تواند در برخورد اول تماشاگر را مرعوب کند، اما دیدن فیلم‌هایش یکی از پربارترین تجربه‌های حسی به شمار می‌رود و در مخاطب خاطراتی از زندگی یا رویاهای خودش را بیدار می‌کند. برای مثال آینه منبعی بی‌پایان از بازگشت به عالم عینی و تقریبا فیزیکیِ کودکی است. زندگی تارکوفسکی میدان نبردی است برای اثری ناتمام. او پسرِ شاعرِ بزرگ آرسنی تارکوفسکی است که در مدرسه‌ی سینمایی مسکو تربیت شده و با کودکی ایوان (برنده‌ی شیر طلای ونیز ۱۹۶۲) و سپس با آندری روبلف تبدیل به یکی از برجسته‌ترین سینماگران سینمای شوروی از نگاه تمام جهانیان شده است. 

   

   

  فهرست

  مقدمه

  کودکی بزرگ می‌شود : کودکی ایوان، آندری روبلف

  ترک مادر جایز نیست : سولاریس، آینه

  مردان در راه‌اند : استاکر

  محو شدن پدر، تجلی عمل : نوستالیگا، ایثار

  زندگی نامه

  فیلم شناسی

 • آیین بودا توسط: ۳۵۰,۰۰۰ ریال
 • اتفاق توسط: ۷۰,۰۰۰ ریال

  نمایش‌نامه‌ی «اتفاق» و نمایش‌نامه‌ی رادیویی «پل» از آثار نویسنده‌ی بزرگ آلمانی و برنده‌ی نوبل ادبی ۱۹۷۲ است. اتفاق گونه‌ای از ثبت خاطرات است؛ بیان آدم‌های نمایش به‌شدت ماشینی است و خالی از هر احساس. هاینریش بل در نگارش این نمایش‌نامه از روابط سرد و فراموش‌شده‌ی انسان در دنیای صنعتی تصویری فراگیر ارائه داده است. نمایاندن جهان مردی سردرگم که در خیابان‌های اصلی شهر، رویاهای خود را تا آستانه‌ی جنون دنبال می‌کند. اوهام او تا بدان‌جا پیش می‌رود که حقیقت تلخ و پایانی نمایش را شکل دهد؛ حقیقتی که زند‌گی امروز مرد را به‌تمامی احاطه کرده است. پل نمودی از تجربه‌ها و نظرهای هاینریش بل راجع به جنگ است. بیهوده‌گی و ویرانی‌ای که نویسنده در سال‌های جوانی عمر آن را از سر گذرانده و اینک شخصیت‌های نمایش‌اش را متاثر از شرایط خاص دوران جنگ می‌آفریند. در جای‌جای این نمایش رادیویی بر نابودی و ویرانی فراگیر جنگ تاکید شده و مردان و زنان پیروز یا شکست‌خورده، عواطفشان را از یاد برده و در خاطره‌ای محو روزهای بهتر را انتظار می‌کشند.

 • از این سموم توسط: ۱۰۰,۰۰۰ ریال

  سموم بادی گرم و زهرآلود است که بر هرچه بگذرد آن را می سوزاند و هلاک می کند. در پس وزیدن نامبارک این باد آن چه بر جا می ماند کالبدهای بی جان، شهرهای ویران و مزارع سوخته است. یورش مغولان به ایران در قرن هفتم هجری قمری شباهت بسیاری به وزیدن سمومی طولانی مدت دارد.

  از این سموم کاوشی در علت و ریشه ی حمله ی مغولان به ایران است. این کتاب در دو فصل به این موضوع می پردازد. در فصل اول روایتی از رویش امپراتوری مغولان ارائه و چگونگی سربرآوردن این تنگ چشمان خونریز از صحراهای سرد شرق آسیا و تسلط آنان بر بزرگ ترین تمدن های آسیایی روایت شده است. فصل دوم به بررسی روایت متون تاریخی آن دوران درباره ی علت حمله ی مغول به ایران می پردازد. این متون از منابع دست اول انتخاب شدند که درون و بیرون از مرزهای حکومت مغولان نگارش یافته اند. در هرکدام از این متون وابسته به شرایط نگارش دیدگاه ها و رویکردهای متفاوتی نسبت به فاجعه ارائه شده است.

   

   

   

   

   

   

  فهرست

   

  مقدمه

  فصل اول: از صحراهای مغولستان تا بزرگترین امپراطوری جهان

  شکل گیری یک ملت

  بررسی عوامل اصلی حمله ی مغول به ایران

  فصل دوم: علت حمله ی مغول به ایران در آینه ی آثار ادبی  تاریخی

  ایلخانیان و تاریخ نگاری

  آثار تاریخی برجسته ی عصر ایلخانی

  عطاملک جوینی

  رشیدالدین فضل الله همدانی

  وصاف حضره تاریخ نگاریهای مکتب خواجه رشیدالدین

  فخر بناکتی

  حمدالله مستوفی

  محمد شبانکارهای

  منهاج سراج

  محمد زیدری نسوی

  مؤخره

  منابع و مآخذ

   

   

 • اسب کوچک سیاه و دیدار دوباره توسط: ۷۰,۰۰۰ ریال

  بعد از آرتور میلر و تنسی ویلیامز که آثار خود را در فضای بعد از جنگ جهانی دوم ارائه کرده بودند و هم‌چنین ادوارد آلبی که یک دهه بعد از آن‌ها از سردمداران تئاتر آمریکا بود، از سام شپارد و دیوید ممت می‌توان به عنوان برجسته‌ترین نمایش‌نامه‌نویسان دوران معاصر یاد کرد.
  دیوید ممت در نمایش‌نامه‌هایش با بررسی انسان و اجتماع معاصر آمریکایی، فقدان احساسات، اخلاقیات و معنویت را به نمایش می‌گذارد. این کتاب از دو نمایشنامه‌ی کوتاه تشکیل شده است که هر دو به رابطه‌ی پدر و دختر در جامعه‌ی کنونی می‌پردازند.  
   

 • استیون اسپیلبرگ (سینما گران ۱) توسط: ۳۸۰,۰۰۰ ریال

  چهره‌­ی استیون اسپیلبرگ، در طول دو­ره‌ای به شکل «داستان موفقیت» به گونه‌ای تحریک ­آمیز و نامنتظره غنا یافته و عمیق شده است: نویدبخش­ترین سینماگر جوان در سال­های هفتاد، کارگردان موفق، عزیزدردانه‌­ی استودیوهای هالیوودی، هوادار جلوه­‌های ویژه‌­ی حیرت‌­آور، امروزه کارگردانی است که منتقدان بین‌­المللی به ­عنوان یک مؤلف قبول دارند، فیلمسازی آزاد در انتخابهایش، سوژه‌­هایش و همین‌­طور زیبایی­شناسی‌­اش، کارگردانی که در دگرگون ساختن تصویر و مخاطب تردیدی به خود راه نمی­‌دهد.

  او با الگو قرار دادن اورسن ولز، اولین فیلم بلندش، دوئل، را در بیست و پنج سالگی کار می‌­کند. او با  آرواره­‌ها، ایندیانا جونز، برخورد نزدیک از نوع سوم و ئی تی، صنعت سینمای سرگرمی را به اوج خود می­‌رساند و فریفتگی را مشخصه‌­ی بارز کارهایش می­‌کند. او به‌ ­اتفاق همزادش، جورج لوکاس افسونگر، امپراطوری­‌ای بنا می‌­نهد که پادشاه­اش (و تماشاگرش!) یک کودک است. از سال­های ۲۰۰۰ به بعد، ژانر علمی-تخیلی و اطمینان از کار بزرگ­ترین ستارگان مانند تام کروز به او اجازه می‌­دهد با فیلم­هایی همچون هوش مصنوعی، گزارش اقلیت یا جنگ دنیاها در سینمای عوام­‌پسند طبع‌­آزمایی کند. در همین دوران، اسپیلبرگ با فیلم­هایی مانند مونیخ، فهرست شیندلر و نجات سرباز رایان روی تیره‌­تری از خود نشان می­دهد.

  بچه­‌ی اعجوبه به یک بزرگسال نگران تبدیل شده است و سینماگر استثنایی زین‌­پس در حال تبدیل شدن به یک آدم ­بزرگ است.

   

  کله­‌لیا کوهن فیلمنامه‌­نویس و روزنامه‌­نگار است. او از سال ۱۹۹۷ تا ۲۰۰۴  منتقد کائیه دو سینما بوده و کتاب وسترن (انتشارات کائیه دو سینما / سرن-س­اِن­دپ [Sérén-CNDP]) را در سال ۲۰۰۵ منتشر کرده است.

 • افسانه پادشاه و ریاضیدان(جلد نرم) توسط: ۸۰,۰۰۰ ریال

  جامعه فرهیخته‌گان ایران سرشار از سوء تفاهم‌هاست. نویسندگان، هنرمندان و دانشمندان کم و بیش با شک و تردید به آثار یکدیگر نگاه می‌کنند. این نگاه تا آ نجا می‌رود که کمتر می‌توان آثاری مشترک در بین این حوزه‌ها دید. یک فیلم تخیلی، یک داستان علمی، یک رمان درباره جنگ. این مشکل کم و بیش همیشگی جامعه روشنفکری ماست : دور بودن و بی‌اعتمادی. همان چیزی که همگرایی را در این جامعه تاکنون ناممکن ساخته است.
  کتاب پیشِ رو، آورده‌ای بی‌نظیر است، محصول همگرایی دلخواسته جامعه ایران امروز است و همان چیزی است که ایران فردا به آن نیاز دارد : ادبیات توسعه. ترویج علم و دانش‌های نوین و تفکر علمی محتوایی است که افسانه پادشاه و ریاضیدان آن را هدف دارد.
  در این کتاب دو استاد برجسته در نمایش و ریاضی، با نگرشی همسو، نمونه‌ای نو از ادبیات توسعه را به نمایش گذاشته‌اند که نمونه‌ای بسیار جذاب است. پادشاهانِ مغرور بی‌نیاز از دانش و خرد و بی‌نیاز از دانشگران روزگار می‌گذرانده و می‌گذرانند، اما این انسان با ابزار دانش و خرد است که روزنه‌های کوچک پرسش و معما را به افق‌های باز دانایی می‌رساند…